Masoud Heidary

موزه به مکان خاصی که در ان مجموعه های بزرگ و ارزشمند از اثار باستانی و صنعتی و اشیاء گرانببها را به معرض نمایش میگذارد.گفته میشود کلمه موزه ریشع ای فرانسوی دارد.فرانسویان نیز کلمه موزه را از لغت یونانی گرفته اند.موزه نام تپه ای بوده است در آتن که در آن عبادتگاهی برای موزها که نه خداوند زن بوده اند ساخته شده بود. از معروفترین موزه های جهان می توان موزه ی لور پاریس را نام برد.
در میان موزه هایی که د رایران و تهران وجود دارد می توان موزه ایران باستان . موزه ملک . موزه رضا عباسی . موزه آبگینه. موزه فرش. موزه هنرهای معاصر(به کوشش فرح پهلوی تاسیس شد)و کاخ موزه نیاوران نام برد.

موزه هنرهای معاصر تهران:

سال 1356 کامران دیبا، آرشيتكت ایرانی، کار ساخت موزه هنرهای زیبا را به اتمام رساند. ساختمانی که کارکردش تنها و تنها موزه است، ساختمانی که هنوز هم پابرجاست و به رغم وجود موزه های بسیاری در ایران تنها ساختمانی است که تنها برای موزه ساخته شده است.

موزه هنرهای معاصر در زمینی به مساحت 2400 مترمربع و با زیربنایی حدود 2700 مترمربع با 9 گالری 2000 متری ساخته شد. در این ساختمان که در محوطه ای به مساحت 7000 متر بنا نهاده شده 9 گالری سالن اجتماعات 196 متری و کتابخانه 164 متری نیز وجود دارد.

ساختمان خود موزه به صورت سنتی مدرن ساخته شد با دیدن ساختمان موزه علاوه بر تداعی بادگیرهای یزد، مدرن کاری ها در بنیان ساختمان نیز دیده می شود که ساختمانی بتنی و محکم است

در طراحی موزه هنرهای معاصر دو دیدگاه مورد بررسی قرار داشت که هر دو آنها به درستی انتخاب و مورد بازبینی قرار گرفتند: یکی در محوطه اطراف سایت بود( یعنی پارک لاله تهران) که یک پارک نسبتا بزرگ است و دیگری مسیر دسترسی به موزه که در کنار یکی از محورهای حرکتی پارک لاله قرار داشت

برای دیدن نقشه ها , عکسها و ادامه مطلب http://masoudheidary.blogfa.comاینجا کلیک کنید

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License