Recent Forum Posts
From categories:
page 1 of 212next »

اجاره ویلا در شمال shab.ir
مسعود جان عالی بود واقعا سایتتون خیلی خوبه.

زمین ویلا آپ (up) در شیب شدید کوهستانهای اطراف تهران (آبعلی) قرار گرفته، منطقه ای که هنوز طبیعت بکر دارد و ساخت و ساز چندانی در آن شکل نگرفته و آنچه در اولین دیدار جلب توجه می نماید سلطه طبیعت است .
در طراحی ویلا آپ تلاش گردیده تا فضاهای اصلی بصورت معلق در طبیعت قرار گیرند. کنسول ۸ متری واقع در ضلع جنوبی به مثابه پرواز معماری در داخل طبیعت می باشد که فضاهای نشیمن و اتاقهای اصلی را بی واسطه به طبیعت متصل نموده و تداعی گر حس پرواز و تسلط بر طبیعت است و سادگی احجام بکار رفته، تواضع در مقابل طبیعت پیچیده اطراف را تقویت می نماید.

همچنین فضای نشیمن بیرونی نیز حس حضور در طبیعت را برای ساکنان آن به ارمغان آورده و گفتگوی فضای باز و بسته را به حداکثر می رساند.
ویلاهای از این قبیل اصولا جهت تعطیلات آخر هفته و اوقات فراغت جهت اقامت چند خانواده ساخته میشوند . بنابراین در طراحی ویلا آپ ، قرارگیری اتاقها به نحوی صورت پذیرفته تا از فضاهای اصلی استقلال نسبی داشته و حتی الامکان دسترسی های مجزا نیز داشته باشند .

با توجه به سطح اشغال وسیع در زمین پروژه تصمیم بر آن شد تا زمین شرقی به عنوان ادامه گفتگوی فضای باز و بسته منضم به پروژه شود و طرح توسعه آن از طریق حیاط مرکزی ارائه گردد.
در ادامه گفتگو بین فضای پر و خالی در انتخاب متریال نیز گفتگو بین تیره و روشن جنسیت فضا را تشکیل داده است.

منبع : آرل

طراحی مغازه پوشاک کودک و نوجوان میامی یک کانسپت جدید از این کاربری تجاری محسوب می شود. فروشگاه In-sight یک محیط تجاری مولتی برند است که اجناس مختص به خود و سایر برندها را ارائه می دهد. مغازه پوشاک و سایر اقلام جانبی مختص به کودکان و نوجوانان به لحاظ ویژکی و حساسیت های بارزی که دارند می بایست در فضایی مختص به این سنین قرار بگیرند. طراحی مغازه پوشاک In-sight به مانند تجربه غواصی و غوطه ور شدن زیر اقیانوس است. طراحی المان های مغازه به واسطه خطوط منحنی گسترده یک تونل بزرگ خلق نموده که با توجه به مقیاس دید کودکان، فضای بزرگی به نظر می آید.

طراحی مغازه کمی از چالش های فانتزی نام تجاری خود را به شیوه ای بصری نشان داده است. واژه In-sight در زبان محاوره ای به دوربین های دو چشمی هم اطلاق می شود که در این پروژه جزء هسته طراحی قرار دارد. رند طراحی مغازه با تخلیه، چرخش و پیچش الگوهای قوس دیوارها جلو رفته تا کم کم لوگوی فروشگاه را در فرمت کلی مغازه مشاهده شود. این پنل های سفید در موازات فورشگاه نصب شده اند تا تونلی هندسی و پویا را ایجاد کرده تا محیطی بزرگ و گسترده را به کودکان و مراجعه کنندگان بزرگسال القا کنند.

انتهای مغازه تجاری الگوهای پیچشی به هم پیوسته شدند و فضایی باریک و گرافیکی را ایجاد کرده اند. شکاف انتهایی فروشگاه باعث شده تا فضاهای پیشیشن مغازه و استند ها به لحاظ بصری بزرگتر جلوه داده شوند و محصولات به صورت برجسته تری به نمای درآیند. فرم یکپارچه الگوی دیوار و سقف در نمایش محصولات و فضای ذخیره سازی فوق العاده تأثیرگذار بوده است. علارغم پیچیدگی طراحی این مغازه سیستم ساخت و ساز آن می بایست ساده و آسان باشد. لذا طراحی نورپردازی مغازه دیوارپوش ها تلفیق شده و چراغ ها با صفحات چوبی نصب شده است. لبه برخی از استندها و دکور مغازه از جنس کورین می باشد که برای درخشش و ارتقا کیفیت فروشگاه در نظر گرفته شده است. طراحی ویترین مغازه مانند قاب شیشه ای ساده ای است که قصد دارد نمایه های درون فروشگاه را به نمایش بگذارد.

منبع :
معماری آرل

mamad (guest) 06 Mar 2018 10:35
in discussion تالار گفتگو / بحث ۲ » دکوراسیون مغازه

sadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaasadsdasdaa

by mamad (guest), 06 Mar 2018 10:35

طراحی دکوراسیون مغازه
دکوراسیون مغازه یکی از مهمترین عوامل جذب مشتری و تاثیر روانی بر فروش است که میتوانید تاثیر بسزایی در فروش و ایجاد آرامش فکری در تصمیم گیری مشتری شود. نوع چیدمان و رنگ های بکار رفته در طراحی دکور مغازه میتواند به گونه ای باشد که مشتری پس از قرار گیری در آن محیط احساس خوشایند و حس اعتماد را داشته باشد و بتوانید با تحت تاثیر قرار دادن مشتری به بهترین نرخ تبدیل در مشتریانتان شوید . تیم شرکت البرز چوب درساز با مدیریت مهندس حمید دلبند با سال ها تجربه و انجام صدها پروژه شرکتی و دولتی میتواند دکوراسیونی درخور برند و شخصیت شغلی شما طراحی و اجرا کند که باعث بالاترین نرخ تاثیر گذاری بر مشتریان شود ,
می توان گفت طراحی دکوراسیون مغازه ای مورد تایید است که علاوه بر زیبایی و اصولی بودن در آن از فضای داخلی به صورت بهینه استفاده شده باشد. طراحی دکوراسیون مغازه با طراحی فضا های دیگر مثل خانه و اداره متفاوت است و در آن باید علاوه بر در نظر گرفتن آرامش و راحتی فروشنده در دکوراسیون مغازه، باید مشتری نیز در نظر گرفته شود.

نورپردازی و جذابیت فضای مغازه
نورپردازی در دکوراسیون مغازه بسیار مهم می باشد زیرا بهتر دیده شدن کالا ها و زیبایی سازی فضا توسط مشتری بسیار دارای اهمیت می باشد. طراحان در برای طراحی دکور مغازه از نور های مخفی نیز به طور استاندارد استفاده می نمایند.
در نورپردازی هر فضایی چند نکته باید رعایت شود. این امر در طراحی کلاسیک و مدرن دکوراسیون مغازه متفاوت می باشد. به طور مثال در طراحی دکوراسیون مغازه سبک کلاسیک باید از نورپردازی و هالوژن های خطی استفاده نمود. می توان از آنها بالای قفسه ها و کمد ها در دکوراسیون مغازه استفاده کرد. به این تریب فضا کاملا شیک و مدرن خواهد شد. سبک کلاسیک از اصالت تاریخی و سنت ها حکایت می کند و در آن از وسایل آنتیک، مبلمان و قفسه های چوبی که معمولا بر روی آن ها حکاکی شده استفاده می شود و معمولا از رنگ هایی مانند کرم و قهوه ای در آن استفاده می شود.
اما در طراحی دکوراسیون مغازه به سبک مدرن متفاوت است. فضا کاملا ساده و با توجه به تناسبات خطی طراحی می شود. مبلمان و وسایل ساده و ببا توجه به فضا در دکوراسیون مغازه انتخاب می شوند. در طراحی و چیدمان دکوراسیون مغازه عدم قرینگی وجود دارد. و از وسایل کاملا مدرن در آن استفاده می شود مانند تابلو های شیک و مدرن و دکور های مدرن زیبا.

تاثیر رنگ در دکوراسیون مغازه
حالا که صحبت از رنگ و نور در طراحی دکوراسیون ویترین مغازه شد، شاید بد نباشد کمی این موضوع را باز تر کنیم. استفاده از رنگ بندی مناسب و دکوراسیونی حرفه ای و نور پردازی مناسب افراد بیشتری را به سمت ویترین دکوراسیون مغازه شما جلب می کند. به این موضوع دقت لازم را داشته باشید که هر چقدر هم که کالای شما لوکس باشد اما اگر رنگ بندی محیط شما و نور دهی آن مناسب نباشد شاید نتواند آن چنان که شما می خواهید جلوه و نمای لازم را به مشتری ارائه کند. در عکس بالا می توانید به راحتی می توانید تاثیر رنگ ها در دکوراسیون مغازه را ببینید.
همان طور که گفته شد در طراحی دکوراسیون مغازه نور پردازی بسیار مهم می باشد زیرا طراحی دکوراسیون حرفه ای و نورپردازی و رنگ بندی مناسب مشتریان بیشتری را به سمت فروشگاه و ویترین مغازه شما جذب خواهد نمود. کالای به فروش گذاشته شما هرچقدر هم که زیبا و لوکس باشد اگر نورپردازی و رنگ بندی فضای ویترین دکوراسیون مغازه شما مناسب نباشدف جلوه ی کافی را برای جلب توجه مخاطبان به طور کل مشتریان نخواهد داشت.

تفاوت طراحی دکوراسیون مغازه و طراحی دکوراسیون داخلی منزل
در طراحی دکوراسیون داخلی منزل با ریزه کاری های خاصی مواجه می شویم که در طراحی دکوراسیون مغازه وجود ندارد. اما قطعا مسائل دیگری وجود دارد که باید در این نوع طراحی رعایت شود. در محیط های تجاری مانند فروشگاه ها و مغازه ها افراد زیادی با سلایق متفاوت و از هر طبقه اجتماعی مراجعه خواهند نمود بنابراین فضا باید به گونه ای طراحی شود که متناسب با هر سلیقه ای باشد و موجب جلب رضایت عموم مردم باشد.
در طراحی دکور منزل طرح ایجاد شده را فقط باید شخصی که در آن زندگی میکند تایید نماید و به سلیقه آن فرد طراحی شود اما برعکس در طراحی دکوراسیون مغازه باید باید طرحی خاص و عامه پسند را ارائه داد

دکوراسیون مغازه by faezeh (guest), 20 Dec 2017 18:41

گونه شناسی موزه ها
الف- دسته­بندی موضوعی موزه­ها
موضوع­های مورد نظر و مطرح در موزه بسيار متنوع هستند به طوري كه در طول تاريخ بشر تا عرض جغرافيايي گيتي گسترده هستند، همين امر موزه­ها را از يك سو جالب و جذاب و از سوي ديگر بغرنج و پيچيده كرده است، اين تنوع باعث ايجاد موزه­هاي متعدد و بي­شمار با موضوع­های گوناگون در سرتاسر جهان شده و طبقه­بندي­هاي زيادي را فراهم آورده است.
از این­رو، با نظری اجمالی گونه­های موزه را می­توان بر حسب موضوع­ها تاریخی و باستان­شناسی، موزه­های هنری، علوم و تاریخ طبیعی، مردم­شناسی و… تقسیم­بندی کرد.
1- موزۀ تاریخی و باستان­شناسی:
2- موزه­های هنری:
3- موزه­های علوم و تاریخ طبیعی:
4- موزه­های مفاخر:
5- موزه­های مردم­شناسی:
6- كاخ موزه­ها:
7- موزه­های نظامی:
8- موزه­های منطقه­ای:
ب- دسته­بندی موزه­ها از نظرشكل ارائه
1- موزۀ فضای باز:
2- پارک موزه­ها:
3- موزه­های سیار:
4- موزه­های مجازی:
ج- دسته­بندی از دیدگاه مخاطب­شناسی
موزۀکودکان، موزۀ نابینایان، موزۀ معلولان، موزۀ بانوان، موزۀ سالمندان و… موزه­هایی هستند که بر اساس نیاز مخاطبان طراحی و ساخته شده­اند.
1- ضرورت مخاطب­شناسی در موزه­های هنری
2- نتايج حاصله از مخاطب شناسي

یک روزوقتی به موزه هنرهای معاصر تهران رفتم برای اینکه داخل بشوم یا نه فکر می کردم دست اخر تصمیم گرفتم بروم و موزه را ببینم وقتی از در وارد شدم نگهبانهای را دیدم که چهار چشمی من را نگاه می کردن اما به هر طریقی بود از نگاه انها و از لای یک دستگاه بوق زن رد شدم و وارد لابی موزه شدم موزه یکم تاریک بود و مرموز خیلی زود راهم را پیدا کردم و از چاهی پایین رفتم هیچ کس را ندیدم شک کردم شاید دارم راه را اشتباه می روم ولی نه انطور نبود به هر حال به ته چاه که رسیدم با اولین اثر روبرو شدم توجه ام را جلب نکرد و بدون اینکه خودم بخواهم خودم را در اتاقهای درازی دیدم که تابلوهای از دیوار اویزان بود بدون اینکه بفهمم کجا هستم یک دفعه احساس کردم چند نفری هم که توی موزه هستند به من نگاه می کنند خسته شده بودم از طرفی هم کلافه حتی جرات نشستن روی صندلیها را هم نداشتم اما را خروج را نمی دونستم و مجبور شدم تمام اتاقها را بگردم و دست اخر به نقطه شروع رسیدم برای خوردن چای به رستوران رفتم اما به محض باز کردن در تمام رستوران به من نگاه کردن داخل نرفتم و زود بیرون امدم اما دم در موزه مردی نشته بود و با سیم مجسمه می ساخت کنارش ایستادم تا خستگی ام در بیاید . حالا جرا

Re چرا by hassan balaiehassan balaie, 24 Nov 2007 19:07

وقتی از نور و حتی از تمام اجزا موزه صحبت می کنیم نبایست انسانی را که در این موزه می اید فرموش کنیم به نظرم باید تمام اجزای طرحمان دارای مقیاس انسانی باشد

Re: حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 07 Nov 2007 18:47

در طراحی ورودی موزه باید دقت کنیم تا سر در به بازدیدکنندگان خوش امد بگوید .از طرفی باید در طراحی رستوران وحتی غذای سرو شده در رستوران هم دقت کنیم تا بازدیدکنندگان در ان احساس راحتی نمایند .از طرفی باید فرهنگ جامعه را هم در نظر بگیریم به عنوان مثال در کشور ما که جای مناسبی برای گفتگوی دخترها و پسرها نیست می توانیم موزهها و کافی شاپهای موزههارا مکانی کنتر شده برای گفتگو این قشر جامعه معرفی کرد

Re: حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 07 Nov 2007 18:30

نورخوب است نور زیبا است نور مهربان است نور چیزی جز ذات خداوند نیست .اما خداوند هم برای همه مفهوم مهربان بودن را ندارد حال انکه او ذاتا خوب است حال انکه نور می تواند برای فرد تشنه در بیابان چنان تنفر امیز باشد اما برای فردی در تاریکی امید بخش .نور علاوه بر خوبیهایش ضررهای هم دارد مثل گرما ,اشعه فرا بنفش و … از دید من معماران ما حق واقعی نور را در اثار خود عطا کرده اند و از نرم ترین و رویای ترین بخش نور استفاده کرده اند

Re: حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 05 Nov 2007 19:09

چرا كاندينسكي صداي فلوت را به رنگ خاكستري چرا كاندينسكي صداي فلوت را به رنگ خاكستري درخشان نسبت مي دهد؟ خيابان در تاريك روشن سحر چه احساسهائي را مي تواند بر انگيزد؟ و چطور اين احساس ها در حضور هزاران هزار نوري كه از پائين ساختمان به نوك آن مي تابند و فضاي دهشتناك يك جنگل سنگي را پديد مي آورند تغيير مي كنند؟ چرا مشاهدة سوسوي چراغ كلبه اي در دور دست ها اميد مي آفريند؟ يا چگونه لبخندي انعكاس تلالؤ نور بر سطح آب را تداعي ميكند؟ و مثالي ساده تر، چگونه چهره مان تغيير مي كند هنگامي كه در پرتو نور مشعلي قرار مي گيرد؟
نور شفافترين، نرمترين، آسانترين و ارزانترين مواد ساختاري موجود در توليد كيفيت ها و اشياي مورد نياز محيط انساني است. چيزي است كه امكان شخصيت سازي و حيات بخشيدن به فعاليتهاي روزمره و باز نمائي زندگي در تصورات و حالات رواني متغير را فراهم مي سازد. نور مي تواند در فضائي خشن و بي روح همچون مبلي راحتي از ما استقبال كند. به همين دليل نور مناسب ترين مادة ساختاري است كه مي تواند به فعاليتهاي روزمره ما شكل، زيبائي، لذت و راحتي ببخشد.
نور ميتواند امكان خلق سيستمهاي محيطي هوشمند و سازگار را در بازسازي محيط مصنوع در اختيار ما بگذارد. كليساي تادائو آندو نمونه مناسبي براي نشان دادن اين سيستم هاست.

Re: حسن بالایی by ebrahimiebrahimi, 05 Nov 2007 11:01

باید قبل از هر چیز مردم را بشناسیم تا بتوانیم در غالب ان مردم را مشتاق به امدن به موزه کنیم

حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 03 Nov 2007 13:06

خوشحال‌ام که برای حرف‌هایتان دلیل دارید. تعجب می‌کنم که دیگران هنوز به نوشته‌های شما پاسخ نگفته‌اند. باید با هم فکر کنیم.

Re: حسن بالایی by Bavand BehpoorBavand Behpoor, 29 Oct 2007 20:25

معماران ما در نور بصورت یک حجم روشنای وارد فضای ما نکرده اند بلکه با ایجاد موانه ای در برابر نور ان را یا شکسته یا از باز تاب ان استفاده کرده اند بنظرم این طور استفاده از نور تقدسی به ان می دهد چرا که ما شعاعهای از این نور را از منبع اصلی گرفته و ان را انطوری که می خواهیم کنترول می کنیم مانند پنجرههای مشبک در مسجد شیخ لطف الله و یا پنجرههای با شیشه های رنگی و از همه زیرکانه تر قرار دادن حوضهای در حیاط روبروی اتاق اصلی که دارای دیوارهای روشن و یا ائینه کاری دارد است که البته این حوضها دارای فواره هستند که سبب تلاطم در اب وبازی با نور می شود .
فضای معماری سنتی ایران را نباید تاریک حساب کرد بلکه باید روحانی گفت که انهم برگرفته از ایران قبل از اسلام است وقتی ما در نور روز قرار می گیریم نمی فهمیم که روشنای چه مفهومی دارد از طرفی طبق مذهب مان چه در دوره اسلامی چه در قبل از ان خدارا پرتوی از نور می دانیم پس برای درک بهتر خدا نیاز به پرتوهای از نور داریم که وقتی ان را وارد مجموعه ای تاریک می کنیم حضورش را احساس می کنیم

Re: حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 29 Oct 2007 19:46

حرف شما در مورد موزه‌های روستایی درست است البته در تقسیم بندی موزه‌ها با این حساب نیمی از ایران ما موزه روستای به حساب می اید چراکه در خیلی از این روستاها هنوز سکونت وجود دارد که نمایشی از فرهنگ دیرینه ماست مثل روستای ابیانه و حتی شهر بزرگی مثل یزد

یکی از انواع موزه در تقسیم بندی موزه موزه های روستایی است که در زیر مجموعه موزه فضای باز یا اکوموزه دسته بندی می شوند.در موزه های فضای باز،موضوع(ابژه)در مقیاس واقعی ودر شرایطی یکسان با محیط اولیه به نمایش گذاشته می شود.
پیشینه شکل گیری موزه های روستایی و ریشه های آن را در کشور هایی می توان یافت که معماری چوب به عنوان نوع غالب معماری در روستاهای آن رواج دارد.به بیان دیگر سازه های چوبی به دلیل تنوع و قابلیتهای ویژه آن (نوع اتصالات و اجزای سازه)امکان جابجایی،انتقال و گرد آوری در محدودهای به نام موزه را دارند.در کشورهای اروپایی موزه هایی غنی وجود دارند که برخی از آنها جزء بزرگترین و معتبرترین موزه های جهان هستند.
فلسفه وجودی و تاریخ شکل گیری این موزه ها در اروپای شرقی و غربی با هم متفاوتند.هر چند اولین موزه روستایی اروپا در قرن نوزدهم در نرماندی بر پا شد،اما کشور های اروپای شرقی در تاسیس این موزه پیشرو بوده هند و اولین موزه های بلوک شرق در دهه 30 تا 40 میلادی شکل گرفتند.بستر فکری ایجاد چنین موزه هایی تفکرات سوسیالیستی،با هدف ارزشگذاری و زنده سازی دوباره فرهنگ کار و کارگری و کشاورزی بود.با این هدف گونه های معماری به همراه سایر شاخصه های فرهنگی زندگی روستایی از مناطق مختلف جمع آوری و به موزه ها منتقل شد.کشور های چک؛اسلواکی؛رومانی؛روسیه؛بلغارستان و…نمونه های غنی و جذابی از این موزه ها با قدمت و تنوع بسیار دارند.
احداث چنین موزه هایی با ماهیتی کاملا متفاوت نسبت به اروپای شرقی و با تاخیر نزدیک به چند دهه،در اروپای غربی و بین دهه های 60 و70 میلادی آغاز شد و هنوز ادامه دارد.با نگاهی به تاریخ شکل گیری این موزه ها در اروپای غربی ، همزمانی آنها با جریان های فکری پس از مدرن،که مدرنیته را به نقادی می کشاند،قابل فهم است.پس از مدرنیته ،افقی باز شد که طلیعه اش شک آوری پسامدرن بود.رد پای دیدگاه های پسامدرنیستی را میتوان در دوران پس از جنگ جهانی دوم جستجو کرد.

Re: گونه‌های موزه by nooshanoosha, 29 Oct 2007 18:22

منظورتان از عدم استفاده مستقیم از نور در بناهای مذهبی چیست؟ آیا در صحن مساجد، هشتی‌های ورودی یا شبستان‌ها از نور مستقیم استفاده نشده؟ چگونه ناظر خود را همواره در پیوند با نور می‌بیند؟ آیا فضاها در معماری سنتی ایران تاریک‌تر از امروز نیستند؟ آیا دیده‌اید چگونه معمار ایرانی فضای بدون پنجره را در طرح خود منظور می‌کند؟

Re: حسن بالایی by Bavand BehpoorBavand Behpoor, 29 Oct 2007 14:52

باید نگاهی به بناهای معماری خود بیندازیم و ببینیم که در معماری ما نور جایگاه خاص دارد .نور در معماری و فرهنگ ما نقشی روحانی دارد و هرگز بصورت مستقیم در بناهای مذهبی ما استفاده نشده ولی با چنان مهارتی نور در این فضا قرار گرفته که ما همواره خود را با ان در پیوند می بینیم

حسن بالایی by hassan balaiehassan balaie, 28 Oct 2007 19:07

نقش حياتي موزه ها در جوامع بشري نقشي بديع، ماندگار و مروج ناب ترين پديده هاي فرهنگي است. موزه ها از معدود مراكز حافظ يادگاران نسل گذشته و در حقيقت فرزندان هنر و تاريخ هستند. هر يك از اين اشيا در عين بي زباني به هزار زبان سخن مي گويند زيرا اسناد معتبري از هنر، فرهنگ و تاريخ را ارايه مي دهند.
موزه كلمه اي يوناني است كه از " موزه يون " به معناي مجلس فرشتگان الهام گرفته است. به طور كلي موزه به مجموعه اي از آثار و اشيايي اتلاق مي شود كه در محل يا عمارتي نگه داري و در معرض نمايش گذاشته شوند.
تاريخ تشكيل اولين موزه در ايران را بايد در گنجينه هاي گرانبهايي كه باستان شناسان به دست آورده اند، جستجو كرد. ايرانيان براي رهايي از آسيب بيگانگان گاهي گنجينه هاي گرانبهايي مانند كلوزر، كلماكره و مجموعه سفال ئ آبگينه گرگان را درون چاه ها و حفره ها پنهان مي كردند.
بيشترين جلوه تاريخ موزه داري ايران را در ايجاد موزه ايران باستان بايد جستجو كرد. اين موزه با 2744 متر زير بنا به دليل قدمت اشيا، در زمره يكي از موزه هاي مادر دنيا محسوب مي شود كه به سال 1316 خورشيدي افتتاح گرديد.
طراحي ساختمان اين موزه به عهده " آندره گدار " فرانسوي بود و شكل ظاهري ساختمان الهام گرفته از طاق كسري انوشيروان ساساني است.
اين موزه در برگيرنده آثار مختلفي از هزاره ششم پيش از ميلاد تا دوران مختلف اسلامي است كه در دو طبقه به نمايش در آمده است. آثار و اشياء به نمايش در آمده در موزه آيينه تمام نمايي ازفرهنگ، هنر،‌آداب و روسوم،‌باورها و اعتقادات گذشتگان و نياكان ماست و آن را تنها پل ارتباطي بين گذشته،‌حال و آينده مي توان به شمار آورد.
موزه را نبايستي مكاني دانست كه در آنجا صرفا" آثار تاريخي و باستاني به نمايش در مي آيد، بلكه تمامي نمايشكاه هاي هنري، علمي، جانوري، پزشكي، نگارخانه ها، كتابخانه ها و آرشيوها و بيشتر بناهاي تاريخي به نوعي موزه هستند. هر شيئي و اثر به نمايش گذاشته شده در موزه يا نمايشگاه زبان حالي دارد و با بيننده اش ارتباط برقرار مي كند با تعمق و تفكر مي توان زبان حال اين آثار را دريافت و از ديدگاه هاي مختلف آن را بررسي نمود.
يكي از مهمترين وظايف يك موزه برقرار كردن ارتباط فرهنگي بازديد كننده با شيئي به نمايش در آمده است. در حقيقت بايد كوشيد تا همان ارتباط وحسي را كه بين خالق يك اثر و خود وجود داشته به نوعي ديگر به بازديدكنندگان منتقل نمود كه اين امري دور از دسترس نيست.
امار نشان مي دهد كه در قرن نوزدهم فقط عده خاصي از موزه ها بازديد كرده اند. كنفرانس عمومي يونسكو در نهمين جلسه خود در دهلي ( 1956 م ) تاكيد نموده استكه بازديد ازموزه ها به ويژه براي طبقه كارگران آسان تر شود و به راه هايي كه به منظور پربار شدن و غني شدن موزه ها پيشنهاد مي شود، توجه گردد.
انواع موزه ها
موزه ها را به شكلهاي گوناگون طبقه بندي كرده اند، موزه هاي تاريخ و باستان شناسي، موزه هاي فضاي باز، موزه هاي مردم شناسي، كاخ موزه ها، موزه هاي علوم و تاريخي طبيعي، موزه هاي منطقه اي ( محلي )، موزه هاي سيار ( گردشي ) ، پارك موزه ها، موزه هاي سلاح ( نظامي )، موزه هاي انديشمندان ( خانه هنرمندان )
موزه تاريخي و باستان شناسي: ديد تاريخي دارند و بيانگر سلسله و دوره هاي تاريخي هستند . بيشتر اين آثار بر اثر كاوش هاي باستان شناسي به دست آمده اند و بيانگر فرهنگ و تمدون گذشته و تلفيق كننده علم، هنر و دانش يك ملت يا يك قوم هستند. چنين موزه هايي مادر نيز ناميده مي شوند. موزه ملي ايران ( ايران باستان )، موزه ملي ورساي در فرانسه و موزه تاريخ در واشينگتن از اين نوع هستند.
موزه فضاي باز:با ايجاد اين نوع موزه ها مي توان به معرفي يافته ها و داده هاي مهم باستان شناسي كمك بزرگي نمود. زمان يكه يك كاوش علمي باستان شناسي منجر به نتايج مطلوب و كشف آثار ارزشمند غير منقول مي شود و قابل انتقال به موزه ها نيست، با فراهم آوردن شرايط و امكانات لازم، مكان مورد نظر را جهت باز ديد عموم مهيا مي نمايند. اين امر در اصطلاح به موزه فضاي باز مشهور است. از جمله اين موزه ها مي توان به تخت جمشيد در شيراز و محوطه تاريخي هگمتانه در همدان اشاره نمود.
اين موزه ها در ديگر كشور ها مانند چين، يونان و برخي از كشور هاي اورپايي نيز معمول است. در استان خراسان محوطه تاريخ " بنديان " در گز كه داراي گچ بري هاي بسيار زيبايي از دوره ساسانيان است و همچنين محوطه تاريخي " شا ياخ " نيشابور مي توانند مكان مناسبي براي اين امر باشند.
موزه هاي مردم شناسي: فرهنگ، آداب و رسوم،‌ اعتقادات، پوشاك و سنن اجتماعي حاكم بر جامعه را نشان مي دهند. موزه مردم شناسي تهران و حمام گنجعلي خان كرمان از اين نوع هستند.
كاخ موزه ها: بنا يا اثر تاريخي هستند كه از گذشتگان به دست ما رسيده و بيانگر و ضعيت و نحوه زندگي صاحبان آن است. ممكن است در اين بنا اشياي تاريخي و نيز آثار هنري از جمله نقاشي روي ديوار،‌گچ كاري و …. وجود داشته باشد. كاخ موزه ها معمولا" در مراكز حكومتي به وجود مي آيند. هدف از تاسيس اين موزه ها به نمايش گذاشتن اثر و بناي تاريخي و نيز عبرت آموزي است. مجموعه كاخ هاي سعد آباد تهران و باغ ملك آباد مشهد از اين نوع موزه ها هستند.
موزه هاي هنري : انواع هنرهاي تجسمي و تزييني كه از زيبايي شناسي بالايي برخوردارند، را به نمايش در مي آورند و معمولا" بازديد كنندگان زيادي نيز دارند. موزه هنرهاي زيبا در تهران و موزه هنرهاي تزييني در اصفهان از اين نوع هستند.
موزه علوم و تارخ طبيعي: تجربه هاي علمي بر اساس شواهد و وسايل كاري و تاريخي طبيعي كه در بر گيرنده گونه هاي مختلف گياهي به ويژه جانوان است را به نمايش مي گذارند. موزه تاريخي طبيعي اصفهان و موزه علوم و تاريخ طبيعي مشهد از اين نوع هستند.
موزه هاي محلي يا منطقه اي: بيانگر و نمودار فرهنگ يك منطقه و يا يك محله خاص هستند و صرفا" آثار و اشياي تاريخي همان منطقه را به نمايش مي گذارند. موزه شوش، تخت جمشيد و موزه توس در خراسان ازاين نوع هستند.
موزه هاي سيار : براي پيشبرد سريع اهداف فرهنگي و به دليل عدم امكانات موجود در مناطق و شهرهاي محروم شكل مي گيرند. اين موزه هاي فرهنگ هاي گوناگون را در مكان هاي مختلف در معرض ديد عموم مي گذارند. اگر به اين نوع موزه ها توجه كافي شود، بسيار تاثير گذار خواهند بود.
پارك موزه ها : به دليل داشتن ابغاد گوناگون علمي و فرهنگي و جاذبه هاي تفريحي و آموزشي و نيز تفريحي از اهميت زياد برخورد دارند، چرا كه مسايل زيستي و طبيعي را از نزديك براي مردم به نمايش مي گذارند. ويژگي مهم اين موزه ها اين است كه عموم مردم مي توانند از ديدن آنها بهرمند شوند. در ايران ايجاد پارك موزه سابقه ندارد ولي در كشورهايي مانند چين و كره شمالي مرسوم است.
مكان هاي فرهنگي، ملي و تاريخي چون آرامگاه فردوسي در مشهد، آرامگاه عطار و خيام در نيشابور مي توانند مكان مناسبي به اين منظور باشند.
موزه هاي نظامي : روند تاريخي انواع سلاح هاي نظامي و جنگي را در معرض ديد همگان قرار مي دهند. اين نوع اشيا شامل لباس هاي نظامي رزمي، اسلحه و ديگر وسايل رزمي نيز هستند.
موزه هاي انديشمندان ( خانه هنرمندان ) براي ارج نهادن به هنرمندان، نويسندگان، مخترعان و مفاخر جامعه، معمولا" پس از در گذشتشان در خانه شخصيشان پديد مي آيد و در بر گيرنده وسايل شخصي، وسايل كار و آثار ايشان است. اين موزه ها بيشتر د ركشورهاي اروپايي مرسوم است.
خانه شكسپير نويسنده مشهور انگليسي و اديسون مخترع برق در امريكا از اين نوع است. در ايران هم خانه بزرگ مرد موسيقي " استاد ابوالحسن صبا " تبديل به موزه شده و در برگيرنده تابلوهاي نقاشي، تاليفات و اموال شخصي وي است.

http://www.allmuseums.com/

Re:
Bavand BehpoorBavand Behpoor 22 Oct 2007 20:44
in discussion Hidden / Per page discussions » hassan balaie

با شما موافق‌ام.
بسیار خوشحال‌ می‌شوم اگر متنی را که در مورد موزه نوشته‌اید خودتان ترجمه‌ کرده باشید. این نشان می‌دهد جرأت کرده‌اید به سراغ متون زبان اصلی بروید که کار بسیار درستی است. منبع‌تان را برای استفادة دوستان‌تان و برای اینکه اعتبار چیزی که نوشته‌اید روشن باشد در هر حال ذکر کنید.

Re: by Bavand BehpoorBavand Behpoor, 22 Oct 2007 20:44
page 1 of 212next »
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License