Architecture

نگاهی به موزه‌های معاصر جهان

Architecture of the World
A Review on World Contemporary Museums

از دیرباز، موزه‌داران با به خدمت گرفتن معماران دارای نام‌های بزرگ، در پی خلق ساختمان‌هایی شاخص و ماندگار، برای نگهداری مجموعه‌هایشان، بوده‌اند. شاید مشهورترین نمونه در این مورد، موزه اصلی گوگنهایم در نیویورک است که توسط معمار افسانه‌ای آمریکا، فرانک لویدرایت، طراحی و در سال 1959 افتتاح شد. اما از هنگامی که آی. ام. پی، با هرم‌ شیشه‌ای پیشنهادی خود برای ورودی موزه تاریخی لوور، به نوعی بنیادشکنی پرداخت و موزه گوگنهایم بیلبائو، اثر فرانک گری، کمک بی‌سابقه‌ای به شناخته شدن یک شهر گمنام اسپانیایی کرد، طراحی موزه از شأن و منزلتی بالاتر برخوردار شد.
در حال حاضر همگان پی به این واقعیت انکارناپذیر برده‌اند که ساختمان چشمگیر و گیرای یک موزه، با طراحی یکی از معماران با نام و نشان، می‌تواند به اندازه خود آثار هنری داخل موزه (یا حتی بیشتر از آنها)، نقش مؤثر و بی‌نظیری در جذب بازدیدکنندگان، داشته باشد. همین امر، شهرهای سراسر جهان، از Denver گرفته تا ابوظبی، را برای سفارش موزه‌های چشم‌نواز به ستارگان معماری، وارد رقابت با یکدیگر کرده است، به این امید که با ساخت این موزه‌ها، از یک عامل و عنصر شگفتی برای جلب توجه مردم جهان برخوردار شوند. از این‌رو، این روزها، دیگر ساخت یک موزه بزرگ، بدون برخورداری از یک طرح شاخص، باورکردنی و قابل تصور نیست و معماری موزه به بخش جدایی‌ناپذیری از تجربه بازدیدکنندگان آن تبدیل شده است.
با این مقدمه، نگاهی داریم به 11 موزه از موزه‌های معاصر جهان که در نیم قرن اخیر، توسط ستارگان معماری طراحی یا نوسازی شده‌اند:

þ

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License